Základní škola Čestlice
ZŠ a MŠ Čestlice

Zadávání úkolů pro školkové děti

Milí rodiče,
V situaci, ve které se naše republika ocitla není lehká. Přesto je důležité i v takto těžkých chvílích udržet si nadhled a zdravý rozum, nepodléhat vyvolané panice zejména médii a určitě se nestresovat, že nám díky několika omezením nenávratně něco uteče. 
Jedním z nich je právě uzavření naší MŠ. Vzneslo se z Vašich řad několik dotazů ohledně zadávání úkolů pro školkové děti. Rádi bychom Vás uklidnili, že opravdu není důvod k panice. Tuto nadálou situaci velmi výstižně popsala a pro Vás vysvětlila paní Mgr. Hana Splavcová z Národního ústavu pro vzdělávání, specializující se na problematiku předškolního vzdělávání.
Zde několik jejích slov... 

“Ocitáme se v nelehké situaci, ale ze všeho špatného může vyplynout i něco dobrého. Tím nejlepším pro Vás a Vaše děti je jedinečná příležitost vrátit se ke kořenům, k podstatě rodiny a jejího významu pro rozvoj dítěte. Máte možnost trávit s dětmi více času, povídat si, sdílet, pozorovat drobné každodenní pokroky dítěte, které obvykle ani nemáte možnost postřehnout, a radovat se z nich.

Dětem i sobě můžete prospět, když se budete inspirovat následujícími doporučeními, která nabízíme:

  • věnujte čas cíleně dětem, povídejte si, vyprávějte;
  • podporujte děti v samostatnosti (péče o sebe – oblékání, hygiena...);
  • zapojujte děti do běžných domácích činností (úklid, vaření, péče o blízké)
  • dbejte na pravidelný režim;
  • podporujte rodinné rituály (rituály před spaním, vítání a loučení)
  • zapojte se aktivně do hry dítěte (stavebnice, skládanky, hry „na něco“...);
  • s dětmi čtěte každý den, o přečteném si povídejte, pokládejte dětem k přečtenému otázky
  • společně zpívejte, kreslete, malujte, modelujte, hrajte hry

Dětství je krátké, jedinečné a neopakovatelné. Využijme nabízené příležitosti k tomu, abychom si uvědomili, co je pro nás důležité. Naše děti si to rozhodně zaslouží, a to nejen v době nouzového stavu.”

S přihlédnutím na výše řečené a k našemu přesvědčení, nechceme děti ani rodiče zatěžovat hromadou povinných úkolů. Proto jsme se rozhodli být Vám nápomocny alespoň v nabídce aktivit a námětů k využití volného času, který s dětmi trávíte. Paní učitelky proto budou vkládat tematické náměty a inspirace, co s dětmi můžete ve volném čase dělat. Nic z toho není povinné, záleží pouze na Vás, jestli nabídku využijete či nikoli. Nesmíme zapomenout, že u takto malých dětí je velmi důležitá motivace, která je mnohdy mnohem delší a náročnější než vypracovat samotný úkol. Ovšem děti v tomto věku se učí zejména prožitkem. Pokud motivace k dané práci chybí, pozbývá práce smyslu. Kdo se rozhodne naší nabídku využít, může si vybrat vše nebo jen část. Nejedná se o cílené učení! Každé dítě je jiné, jednoho baví zpívat, druhého vyrábět, třetího cvičit. Nabízené aktivity proto budou širokospektrální, aby si každý mohl vybrat co jemu vyhovuje.

Doufáme, že tuto dobu přečkáme ve zdraví jak fyzickém, tak i psychickém a těšíme se na osobní setkání u nás ve školce :).

Datum vložení: 2. 4. 2020 10:57
Datum poslední aktualizace: 2. 4. 2020 11:00
Autor:

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Ovoce do škol

Ovoce do škol

Mléko do škol

Mléko do škol